Pamukkale

Pamukkale , içinde "pamuk kale" anlamına gelen Türk , doğal bir sitedir Denizli İl güneybatı içinde Türkiye . Kent kaplıcaları ve içeren traverten , akan su bıraktığı karbonat minerallerinin teraslar. Bu Türkiye'nin İç bulunan Ege de, bölge Nehri Menderes yılın en ılıman bir iklime sahiptir vadi,.

Pamukkale traverten teras oluşumları, Türkiye. May 21, 2011En Greko-Romen antik ve Bizans şehir Hierapolis uzun 2.700 metre (8.860 ft), 600 m (1,970 ft) genişliğinde ve 160 m (525 ft) yüksekliğinde toplam olan beyaz "kale" üzerine inşa edilmiştir. Bu tepelerden kasabasında vadinin karşı tarafında görülebilir Denizli 20 km uzaklıktadır.

Turizm ve büyük bir endüstri olmuştur. İnsanlar binlerce yıldır kendi havuzlarında banyo var. Son zamanlarda 20. yüzyılın kadar, otel önemli hasara neden, Hierapolis kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Bir yaklaşım yolu teraslar üzerinde vadiden inşa edilmiş ve motorlu bisiklet yamaçlarından aşağı yukarı gidip izin verildi. Alan bir ilan edildiğinde Dünya Mirası , otel yıkılmış ve yol kaldırıldı ve yapay havuzlar ile değiştirilmiştir. Suda giymek ayakkabı mevduat korumak için yasaktır. Jeoloji

Pamukkale'nin teraslar yapılmış traverten , Kaplıcalar su tarafından yatırılan bir tortul kaya.

Bu alanda, sıcaklık aralıkları hangi 17 sıcak su kaynakları bulunmaktadır 35 ° C (95 ° F) ile 100 ° C (212 ° F) . [ kaynak belirtilmeli ] bahar çıkan su 320 metre (taşınır 1,050 ft) [ kaynak belirtilmeli ] bir bölüm 300 metre (980 ft) 240 metre (790 ft) bir genişlik kapsayan uzun 60 ila 70 metre (200 ile 230 ft) üzerindeki traverten terasları ve mevduat kalsiyum karbonat başkanı. Ile aşırı su, zaman kalsiyum karbonat , yüzeye ulaşır, karbon dioksit ondan degasses, ve kalsiyum karbonat yatırılır. Sudaki karbondioksit havada karbondioksit dengeler kadar yatırma devam eder. [ kaynak belirtilmeli ] Kalsiyum karbonat yumuşak jöle, gibi su tarafından yatırılır [ kaynak belirtilmeli ] ama bu sonunda traverten içine sertleşir.

Bu reaksiyon, hava koşulları, çevre sıcaklığında, ve akış süresi ile etkilenir. Termal su, karbon dioksit atmosferi içinde karbon dioksit ile dengeye ulaşana kadar yağış devam eder. Yaylar kaynağında yapılan ölçümler, 725 mg / l karbondioksit atmosferik seviyelerini bulmak bu suyun travertenleri üzerinde akar zaman, bu rakam 145 mg / l düşüyor. Aynı şekilde kalsiyum karbonat 1200 mg / l 400 mg / l ve kalsiyum 576,8 mg / l 376.6 mg / l düşüyor. Bu sonuçlardan da CaCO3 499.9 mg su her litre için traverten üzerinde biriken olduğu hesaplanmaktadır. 

Bu, 1 'lik bir akış hızı su g / s 43191 gram günde tevdi anlamına gelir. Bir traverten ortalama yoğunluğu 29.2 dm3 bir mevduat ima 1.48 g/cm3 olduğunu. Suyun ortalama akış 465,2 l / s olduğu göz önüne alındığında bu 13.584 metrekarelik (146.220 m²) bir gün beyazlatmak anlamına gelir, ama pratikte bu alanda kapsama ulaşmak zordur. Bu teorik hesaplamalar kadar 4.9 kilometre kare (1,9 sq mi), 1 milimetre (in 0.039) kalınlığında beyaz bir tortu ile kaplı olabilir göstermektedir. Turistik Hierapolis antik kentinin eski Roma Hamamı 1984 yılından bu yana Hierapolis Arkeoloji Müzesi yeri olarak kullanılmıştır.

Bu Müzede, Hierapolis gelen tarihi eserler yanında, Laodikeia, Colossae, Tripolis, Attuda ve Lycos (Çürüksu) vadinin diğer kentlerinden gelen eserler de vardır. Bunlara ek olarak, müzede bulunan eserler için ayrılmış bir bölümünü oluşturmaktadır Beycesultan Tunç Çağı tekne en güzel örneklerini içerir Hüyük.

Karya, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı eserler bu müzede sergilenmektedir. Müze teşhir alanı Hierapolis Hamamı'nın ve kütüphane ve spor salonu olarak kullanılmış olduğu bilinmektedir doğu tarafında açık alanlarda üç kapalı alandan oluşmaktadır. Açık sergi alanı eserler daha çok mermer ve taş vardır.

yükleniyor..